Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

RTÜK: “Gençlere zarar verecek yayın içerikleriyle mücadelemizde, iftiraya maruz bırakılmamalıyız”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Erzurum'da bir Kur-an Kursu'nda çocuklara tecavüz iddiası sonrası yayın yasağını 7 kez delen Halk TV'ye, 22 kez delen KRT'ye ve 3 kez delen Tele 1'e verdiği cezaya ilişkin, 'Altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekirse, Üst Kurulda dün alınan karar, 3 medya kuruluşunun yargı mercilerinin verdiği yayın yasaklarını ihlal etmesine yöneliktir. RTÜK'ün iftira ve algı operasyonlarına maruz bırakılmamasını önemle hatırlatırız' ifadelerine yer verdi.

Dev şirketlerin sistem açığını bulan liseli gence, dünya devlerinden teşekkür

17 yaşındaki bilgisayar meraklısı lise öğrencisi, iki farklı yazılım sistemine ait herhangi birinin e-mailini link olarak attığında şifre gerekmeden e-mail içeriğine ulaşılabildiğini tespit edince durumu yetkililere bildirdi. Sistem açığını genç sayesinde fark eden iki dünya devi şirket, liseli gence teşekkür etti.

Togg Türkiye’de ilk kez görücüye çıktı

Türkiye'nin yerli otomobili Togg, ATO Congresium'da düzenlenen Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi'nde (EKO İKLİM) Türkiye'de ilk kez görücüye çıktı.

20 kişilik ekip 3 ayda geliştirdiği oyunla 200 milyon dolarlık ihracat yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 kişilik ekiple yalnızca 3 ayda geliştirdikleri oyunla 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk oyun şirketini ziyaret etti.

Gaziantep Büyükşehir’den KKTC gençleri için büyük destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) en büyük robotik kodlama laboratuvarını Gazimağusa'da açtı.

Türkiye sosyal medya kullanımında 33’üncü sırada

Dünyadaki sosyal medya kullanıcı sayısı 4,2 milyar olurken, bu rakamın 5 yılda 2 milyar arttığı görüldü.

Şehitkamil’deki bilim şenliği umutlandırdı

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Bilim Şehitkamil Proje Şenliği'ne katılarak toplam 168 öğrenci tarafından üretilen 16 projeyi detaylı şekilde inceledi. Projeler hakkında bilgi alan Fadıloğlu, 'Gençlerimize inanıyoruz, güveniyoruz. Çocuklarımızın hayata geçirdiği bu projeler, bizim için çok önemli dedi.

Türk hackerdan Biden’ın partisine şok

Donald Trump'ın internet sitesinde yaptığı 'hacktivist' eylemle dünyanın konuştuğu Türk hacker bu kez ABD Başkanı Joe Biden'ın partisini şok etti. RootAyyıldız rumuzunu kullanan Sinoplu Can Cebeci demokratların internet sitesinde bir bölümü ele geçirdi.

Gaziantep Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi başladı

Savunma Sanayi Başkanlığı(SBB), Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) işbirliğinde Gaziantep Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi başladı. Zirvede Gaziantep sanayisinin savunma sanayi alanında üretim yapması ve kapasitesinin arttırılması için neler yapılması gerektiği konuşulacak.

Türkiye siber güvenlik sıralamasında Avrupa’da 6., dünyada 11. sırada

Merkezi İsviçre'de bulunan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), ITU-Küresel Siber Güvenlik Dizini Raporu'nu yayınladı. Ülkelerin siber güvenlikte eriştikleri düzeyi küresel ve bölgesel anlamda değerlendiren raporda Türkiye, Avrupa'da 6'ıncı, dünya genelinde ise 11. sırada yer aldı. Türkiye'nin sıralamada iyi bir konumda olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, 'Bir önceki rapora göre daha üst sıralara tırmanan ülkemizin siber güvenlik çalışmalarında elde ettiği bu değerler son derece sevindirici. Dünya genelinde de ilk beşe girmek ana hedef olmalı ve çalışmaların bu yönde daha da artırılması lazım' dedi.

WhatsApp ilgili yeni gelişme

Rekabet Kurumu tarafından 11.01.2021 tarihinde alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp, veri paylaşımını içeren güncellemenin onaylayan kullanıcılar dhil olmak üzere Türkiye'deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceğini Rekabet Kurumuna bildirdi.

WhatsApp’ta kişisel verilerin kullanımı hakkında önemli detaylar incelenmeli

Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, WhatsApp'ın yeni gizlilik güncellemesini kabul eden vatandaşlara uyarılarda bulundu. Vatandaşların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya zorlandığını ifade eden Koç, 'Fotoğraf, video ve dosyalar sunuculardan silinmeyebilir dedi.

Whatsapp'ta sona gelindi!

Whatsapp'ta sona gelindi! Eğer kararı geri çekmezse Türkiye...

Türk oyun geliştiriciler ile oyun sektörünün önde gelen firmaları bir araya geliyor

Mobil oyun haber platformu Mobidictum tarafından düzenlenen 'Mobidictum Business Network' etkinliği, 8-9 Mayıs tarihleri arasında Türk oyun geliştiriciler ile oyun sektörünün önde gelen firmalarını bir araya getirecek. Bu etkinlik neticesinde yeni iş birlikleri ve yeni yatırımların gündeme gelmesi bekleniyor.

Balıklı Meydanı’nda ücretsiz internet hizmeti başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla Balıklı Meydanı'nda ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilmeye başlandı.

Casper’ın ilk yerli telefonu VIA F20 piyasada

Akıllı telefon şirketlerinin Türkiye'de üretim yapma girişimleri devam ederken, Türkiye'nin güçlü teknoloji markalarından Casper, ilk yerli üretim modeli cep telefonunu satışa sundu.

WhatsApp’ı Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayet etti

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Nesih Tanrıverdi, son güncellemeyle birlikte gizlilik ihlali yapan WhatsApp'ı Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet etti.

Türkiye'de üretilen cihazın korona virüsü yüzde 99,9 öldürdüğü ispatlandı

İŞGEM bünyesinde faaliyet gösteren bir firmanın ürettiği ortam dezenfekte cihazı, İngiltere'de akredite olan laboratuvarın korona virüs üzerindeki uyguladığı testte havadaki virüs ve bakterileri yüzde 99,9 yok etiği ispatlandı.

Türkiye’nin siber güvenliğini yerli ve milli ürünler sağlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 'Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Global Siber Güvenlik Endeksi'nde Türkiye, 2019 yılında bir önceki yıla göre 23 basamak birden yükselerek dünyada 20'nci sıraya çıkmıştır' dedi.

Toplam 50 haber.