Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Gaziantep'te Akıllı Şehir ve Koordinasyon Merkezi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Akıllı Şehir Veri Koordinasyon Merkezi törenle hizmete açıldı.

TSE Covıd-19 güvenli üretim belgesi

SANKO Holding şirketlerinden Süper Film Ambalaj, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından gerçekleştirilen TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı koşullarını yerine getirerek bir kez daha 'TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi' almaya hak kazandı

Teknoloji buluşmalarının 82. durağı Gaziantep olacak

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (GAOSB) iş birliği ile hayata geçirilen OSB TEKNOKENT'in destekçisi olduğu Türkiye Teknoloji Buluşmalarının 82. Durağı Gaziantep olacak.

Gaziantep'te Malzeme ve Mühendislik Teknolojileri Konferansı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Gaziantep Üniversitesi'nin (GAÜN) üçlü işbirliğinde her yıl düzenlenen Uluslararası Malzeme ve Mühendislik Teknolojileri Konferansı'nın 4'üncüsü gerçekleşti.

GAÜN öğrencileri ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencileri, Samsun'da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2022 yarışmalarında elde ettikleri başarılarla festivale damga vurdu. GAÜN'lü öğrencilere ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Teknofest Karadeniz'de en çevreci projeler ödüllendirildi

TEKNOFEST'in ana paydaşlarından SANKO Holding'in yürütücülüğünü üstlendiği 'Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nda 'Lise' ve 'Üniversite ve Üzeri' seviyelerinde dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

Büyükşehir'in desteklediği takımlar Teknofest'te 10 ödül kazandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin malzeme ve mentorluk desteği verdiği takımlar, TEKNOFEST 2022'den 10 derece alarak döndü. Birinci olan En-Gel, Akıncılar ve Alaca Maker ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

TEKNOFEST 'Turizm Teknolojileri' kategorisinde birincilik HKÜ'lü öğrencilerin

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) SİMURG Takımı, 'Zeugma'nın Gözü' adlı artırılmış gerçeklik tabanlı projesiyle, bu yıl Samsun'da yapılan Teknofest Karadeniz yarışmalarında 'Turizm Teknolojileri' kategorisinde birinci olmayı başardı.

Gaziantep Kolej Vakfı Teknofest Türkiye ikincisi

Samsun'da düzenlenen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Biyoteknolojik İnavasyon Lise Fikir Seviyesinde Türkiye ikinciliğini elde eden Gaziantep Kolej Vakfı Özel Liseleri öğrencileri, Türkiye ikinciliği ödüllerini Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'dan aldı.

KOAH tespiti yapan yapay zeka modeli Teknofest'te birinci oldu

Gaziantep Vehbi Dinçerler Fen Lisesi öğrencileri geliştirdikleri KOAH tespiti yapan yapay zeka modeli ile Teknofest'te Türkiye birincisi oldu. Projenin danışman öğretmeni Asım Barut ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Gaziray Projesinde test sürüşü yapıldı

Gaziantep'te 4 milyar TL'lik yatırım ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde test sürüşü yapıldı

Şehitkamil’e, ikinci bilim merkezi yapılıyor

Daha önce yapılan bilim merkezinin ardından ikinci bilim merkezi, D.T. Şehitkamil Sahnesi'ni içerisine yapılıyor.

GAÜN öğrencilerinin yaptığı araç yoğun ilgi gördü

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Zeugma Takımı tarafından tasarlanan ve son teknolojik çalışma olan Zeugma Aracı, SANKO Park'ta sergilendi.

Türkiye ile Tayvan arasında İHA Teknolojisi alanında önemli iş birliği

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Dronepark'ta bulunan İHA üreticisi Fly BVLOS Technology, İHA teknolojisi alanında dünya pazarında önemli bir atılım gerçekleştirerek Tayvan'da İHA teknolojisi alanında çalışan UAV Technology Center'a ortak oldu.

NASA'nın Gaziantep’teki yolculuğu sona erdi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Uzay Sergisi' 6 Ağustos'ta Gaziantep'te sona erdi.

Ay’a ayak basan ikinci astronotun ceketi 2.8 milyon dolara satıldı

Ay'a 1969'da ayak basan Buzz Aldrin'in tarihi Apollo 11 görevinde uçuş sırasında giydiği ceketi, New York'taki müzayedede 2 milyon 772 bin 500 dolara alıcı buldu.

HKÜ’nün insansız kara aracı Teknofest’te finalde

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), TEKNOFEST 2022'ye yönelik olarak yaptığı hazırlık çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Tüm kategorilerde iddialı projeler üreten HKÜ, TEKNOFEST 2022 'Tarımsal İnsansız Kara Aracı' kategorisinde finallere yükselerek önemli bir derece daha elde etti.

Gaziantep’te kadınlara özel mobil uygulama

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantepli kadınların şehirde daha aktif rol alması için hayata geçirilen 'Kadın Dostu Kent Gaziantep' mobil uygulamasını ünlü sanatçı Demet Akalın'la birlikte tanıttı. Uygulamayı çok beğenen Demet Akalın, uygulamayı öve öve bitirmedi.

35 bini aşkın Türk uzaya gitmek için kayıt yaptırdı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Projesi'nin 10 kritik Milli Uzay Programı'nın önemli bir aşaması olan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu'na uzaya.gov.tr adresi üzerinden 5 milyon kişinin tıkladığını, 36 bin kişinin kayıt yaptırdığını ve 460 kişinin ise uzaya götürülebilecek halde olduğunu bilgisini vererek, başvuru sayılarının her gün arttığını dile getirdi.

Toplam 71 haber.