Çevre

Çevre Haberleri

Gaziantep’te 27 milyon fidan hedefi için ağaç dikim başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep'in Kurtuluşu'nun 100'üncü yılı dolayısıyla başlatılan 27 milyon fidan hedefi için yeni sezonun ilk fidan dikim törenini Çakmak Mahallesi'nde gerçekleştirdi.

Gaziantep Büyükşehir, miniklere hayvan sevgisi aşılamak için düğmeye bastı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki çocuklara hayvan sevgisi aşılamak amacıyla her hafta düzenli olarak gerçekleştirilecek etkinliklerin startı, Gönüllü Hizmet Vakfı İnal Aydınoğlu İlkokulu'nda verildi.

15 ülkenin büyükelçisi Gaziantep’te tesis açılışına katıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan Türkiye'de Dayanıklılık Projesi (TDP) kapsamında yapımını tamamladığı Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi'nin açılışı, 15 ülkenin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Gelecekte susuzluk yaşanabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 89

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın toplumdaki su tüketim alışkanlıklarını belirlemek amacıyla Türkiye temsiliyeti gözetilerek 26 ilde yaptırdığı araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 89'u gelecekte susuzluk yaşanabileceğini düşünüyor ancak bu endişe su tasarrufuna yansımıyor.

555 okul enerji ihtiyacını kendi karşılayacak

Suriyelilere ev sahipliğini yapan illere yönelik Avrupa Birliği ve Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından finanse edilen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Suriyelilere ev sahipliğini yapan illere yönelik yürütülen Geçici Koruma Altında Olan Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi' kapsamında 555 okul, enerji ihtiyacını kendi karşılayacak. Proje kapsamında çatı üstü güneş enerji santrali yapımı tamamlanan Gaziantep Mennan Usta Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde devir töreni gerçekleştirildi.

Gaziantep’te 14 bin konut için ön talep toplanmaya başlandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek '14 Bin Konut Projesi' için ön talep için başvurular 15 Eylül'de başladı.

Gaziantep’te 140 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı

'Gaziantep'te meralar aydınlanıyor' projesi kapsamında çiftçilere 140 adet güneş paneli sistemi dağıtıldı. Dağıtılan güneş panelleri ile çiftçilerin mera ve yaylalardaki elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Uzmanlar: “İklim değişikliği sorunu nükleersiz çözülemez”

İklim değişikliği ülkeleri derinden etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar Almanya, Belçika ve Türkiye'de ölümlere yol açan sellere büyük oranda iklim değişikliğinin neden olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneline (IPCC) bağlı bilim insanları, hazırladıkları rapor ile yaklaşan tehlikeye dikkat çekiyor. Raporun yazarlarından biri olan Oxford Üniversitesinden Dr. Friederike Otto, İklim değişikliği geleceğin sorunu değil, bugünü ve her bölgeyi etkileyen bir sorun diyor. BM Genel Sekreteri António Guterres ise IPCC raporu insanlık için kırmızı bir alarmdır yorumunu yapıyor.

Gaziantep’teki ormanlık alanlarda tedbirler arttırıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde bulunan ormanlık alanlarda olası bir yangın ihtimaline karşı 150 Personel, 3 Adet Bobcat, 2 Adet JCB, 2 Adet Çöp Kamyonu ve 15 Adet Motorlu Tırpan ile orman altı temizlik çalışmaları yapılıyor. Yangın esnasında ateşlerin yayılmasını artıracak kozalaklar bir bir toplanıyor, yol kenarları temizleniyor.

Şahinbey’de 60 bin canlı tavuk dağıtıldı

Tarıma ve hayvancılığa yönelik yatırımlarını artırarak devam ettiren Şahinbey Belediyesi, çiftçilere 60 bin adet Atak-S yarka cinsi yumurta tavuğu dağıtımı gerçekleştirildi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçiye de müjde vererek, Fırat'ın suyunu gerekirse borular döşeyerek Şahinbeyli çiftçilerimize getireceğiz dedi.

Meteoroloji uyardı, valilik tedbirleri arttırdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Gaziantep'te artan sıcaklık değerleri ile ilgili uyarıda bulundu. Valilik ise orman yangınlarına karşı tedbirlerini arttırdı.

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi ziyarete kapatıldı

Orman yangını ihtimaline karşı Gaziantep'te ormanlara girişin yasaklanmasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni ziyarete kapattı.

Adana ve Osmaniye’deki orman yangınlarına Gaziantep’ten destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Osmaniye Merkez İlçe'ye bağlı Kazmaca Köyü Tülüce mevkiindeki orman yangınını kontrol altına alınması için destek verirken Adana Aladağ'da süren yangına müdahale için yola çıktı.

Şahinbey’den yeşil vatan için 27 bin ağaç desteği

Günlerdir ülkemizi yasa boğan orman yangınlarına karşı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu kayıtsız kalmayarak 27 bin ağaç bağışladı.

Büyükşehir 3 ilçeyi birbirine bağlayan yolda onarım çalışması yapıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yapımını sürdürdüğü Karkamış, Nizip ve Oğuzeli ilçelerini birbirine bağlayan 18 kilometrelik yolun sathi kaplama asfalt yenilemesini yaparak bakım ve onarımını tamamlıyor.

Gaziantep’te, bölgeye uyumlu 70 bin tavuk dağıtıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentteki kadın hayvan yetiştiricilerine verdiği destekte yeni bir pencere açarak Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürlüğü iş birliğinde Gaziantep'in 9 ilçesinde belirlenen 5 bin kadın hayvan üreticisine 70 bin adet 'atak-s yumurta tavuğu' dağıttı.

Şahinbey’den kadın çiftçi ve besicilere 6 bin 800 çizme

Çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine önemli desteklerde bulunan Şahinbey Belediyesi, kadın çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin işlerinde kolaylık sağlayacak 6 bin 800 çift çizme dağıtımı gerçekleştiriyor.

Mevsimin ilk Araban kavunu 25 gün erken yetişti

Gaziantep'in Araban ilçesinde sezonun ilk kavunu 25 gün erken yetişti. Sezonun ilk kavununu 25 erken yetiştiren çiftçi Sait Pekmezci, Araban kavununun Türkiye genelinde yoğun ilgi gördüğünü ve şimdiden sipariş aldıklarını vurguladı.

5 köyde 14 bin 500 metrelik sıcak asfalt çalışması başlatıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol yapım ve onarım çalışmaları kapsamında 5 köyü birbirine bağlayan 14 bin 500 metrelik sıcak asfalt serimine başladı.

Toplam 93 haber.