Kültür Sanat

40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı 40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı
Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor
Ben Antep'im filmine ödül Ben Antep’im filmine ödül
Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak
Ezo Gelin çorbasına tescillendi Ezo Gelin çorbasına tescillendi
Türkiye'nin peşini bırakmadığı antik yazıt İtalya'dan geri alınıyor Türkiye’nin peşini bırakmadığı antik yazıt İtalya’dan geri alınıyor
23'üncü Altın Güvercin'i Gaziantepli Deniz Özçelik kazandı 23’üncü Altın Güvercin’i Gaziantepli Deniz Özçelik kazandı
fizy'de zirvenin ismi belli oldu fizy’de zirvenin ismi belli oldu
Selda Bağcan'ın yeğeni Seda Bağcan'dan yeni albüm Selda Bağcan’ın yeğeni Seda Bağcan’dan yeni albüm
Balkan ülkeleri seyahat bloggerları Mezopotamya'yı tanıtacak Balkan ülkeleri seyahat bloggerları Mezopotamya’yı tanıtacak
61 yıllık cezaevi halk kütüphanesi oldu 61 yıllık cezaevi halk kütüphanesi oldu
Gaziantep turizm çalıştayı yapıldı Gaziantep turizm çalıştayı yapıldı
Gaziantep Kalesindeki efsane gerçek çıktı Gaziantep Kalesindeki efsane gerçek çıktı
300 bin lira değer biçilen Hilye-i Şerif tablosunu Ayasofya için satmadı 300 bin lira değer biçilen Hilye-i Şerif tablosunu Ayasofya için satmadı
Gaziantep'in korona gerçeğini en iyi anlatan görüntüler Gaziantep’in korona gerçeğini en iyi anlatan görüntüler
Bakan Ersoy: 'Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Ayasofya Camii itinayla korunacaktır' Bakan Ersoy: "Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Ayasofya Camii itinayla korunacaktır”
Edebiyatın seçkin kalemi Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti Edebiyatın seçkin kalemi Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti
Dünyanın ilk dijital müzesinde 15 Temmuz yaşatılıyor Dünyanın ilk dijital müzesinde 15 Temmuz yaşatılıyor
Büyükşehir'in arabalı sinema günlerine yoğun ilgi Büyükşehir’in arabalı sinema günlerine yoğun ilgi
Kültür Sanat Haberleri

40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı

Gaziantep'in Araban ilçesinde 1980 yılında mahallelinin desteği ile yaptırılan Ziyaret Camii, 6 yıl aradan sonra yapılan bakım ve onarım çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

Gaziantep''in bir ürünü daha tescillendi

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezleri arasında bulunan 'Nar Ekşisi' Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret (Geleneksel Ürün Adı) alarak, Oğuzeli adına tescillendi.

Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST'te çaldığı piyanoyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan beğeni alan ve Beştepe'ye davet edilen 2. sınıf öğrencisi Hamit Erdem Özpolat, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı günü bekliyor.

Ben Antep’im filmine ödül

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iki ödülü birden aldı. Tarihi Kentler Birliği (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmaları'nda 'Sabun Hanı Projesi' uygulama ödülünü alırken 'Ben Antep'im' tanıtım filmi Uluslararası Hırvatistan Turizm Filmleri Festivali'nde en iyi şehir tanıtımı ödülünü kazandı.

Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak

Şahinbey Belediyesi 'Gaziantep TÜBİTAK Kitapları ile Buluşuyor' etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Ezo Gelin çorbasına tescillendi

Yaşam öyküsü, güzelliği, aşkı ve memleket özlemiyle filmlere ve türkülere konu olan Ezo Gelin'in yokluk ve kıtlık zamanında yaptığı çorba 'Ezo Gelin Çorbası' Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret (Geleneksel Ürün Adı) alarak, Oğuzeli adına tescillendi.

Türkiye’nin peşini bırakmadığı antik yazıt İtalya’dan geri alınıyor

Manisa'nın Demirci ilçesinde bulunan 2300 yıllık Sidas Antik Kenti'nden çalınarak İtalya'ya götürülen yazıt, Kültür ve Turizm Bakanlığının çabalarıyla yeniden Türkiye'ye getiriliyor.

23’üncü Altın Güvercin’i Gaziantepli Deniz Özçelik kazandı

Ulusal ve uluslararası başarılarıyla dikkat çeken Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 2007 ve Berklee College of Music mezunu Deniz Özçelik, 23. kez düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması'nda 'Kokun Şehir Değiştirdiğinde' isimli bestesi ile en iyi beste ödülünü kazanırken, en iyi yorumcu ödülüne de layık görüldü.

fizy’de zirvenin ismi belli oldu

Dijital müzik platformu fizy'de, Mayıs ayında zirveye çıkan Zeynep Bastık, Ağustos ayının da en fazla dinlenen ismi oldu.

Selda Bağcan’ın yeğeni Seda Bağcan’dan yeni albüm

Türk halk müziğinin en iyi temsilcilerinden olan Selda Bağcan'ın, yeğeni Seda Bağcan, 7'nci albümünü yayınladı. Albümde mantra müzik türüne ait 16 şarkı bulunuyor.

Balkan ülkeleri seyahat bloggerları Mezopotamya’yı tanıtacak

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) koordinasyonunda, Balkan ülkeleri seyahat acenteleri ve bloggerlara yönelik 'Mezopotamya' tanıtım turu düzenlendi.

61 yıllık cezaevi halk kütüphanesi oldu

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 1958 yılında faaliyete giren 40 kişilik cezaevi, halk kütüphanesine dönüştürüldü.

Gaziantep turizm çalıştayı yapıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Turizm Destekleme Eğitim Vakfı iş birliğinde düzenlenen 'Gaziantep Turizm Çalıştayı'nda sektörde küresel anlamda etkisini sürdüren trendlerden yola çıkılarak şehrin tanıtımı konusunda yapılması gerekenler değerlendirildi, yol haritası belirlendi.

Gaziantep Kalesindeki efsane gerçek çıktı

Gaziantep Kalesi'nin altında Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararına istinaden yapılan temizleme çalışmaları neticesinde yerin 18 metre altında bir şehir efsanesi olan 'Tatlı-Acı Su' bulundu.

300 bin lira değer biçilen Hilye-i Şerif tablosunu Ayasofya için satmadı

Bolu'da, ahşap oymacılıkla uğraşan İsmail Şentürk, 2 yılda ahşaptan yaptığı ve 300 bin liraya alınmak istenildiği halde satmadığı 2,5 metrelik Hilye-i Şerif tablosunu Ayasofya Camii'ne hediye etmek istiyor.

Gaziantep’in korona gerçeğini en iyi anlatan görüntüler

Gaziantep Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü, sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat çekmek için esprili bir video hazırladı.

Bakan Ersoy: "Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Ayasofya Camii itinayla korunacaktır”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bugün Ayasofya sapasağlam işlevsel bir halde ayakta duruyorsa bütün kültür, inanç ve tarih zenginliğiyle dünya bunu 567 yıldır Ayasofya Camii'ni değerli bir emanet olarak sahiplenen, yeri geldiğinde canını siper ederek koruyan Türk milletine borçludur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Ayasofya Camii itinayla korunacaktır' dedi.

Edebiyatın seçkin kalemi Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Edebiyat dünyasının üretken, yeniliklerle dolu ve toplumun kültürel değerlerini ortaya çıkaran yazarı Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında 14 Temmuz 2020 günü edebiyat dünyasına veda etti.

Dünyanın ilk dijital müzesinde 15 Temmuz yaşatılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, hain kalkışmanın yıl dönümünde kent protokolü tarafından ziyaret edilerek demokrasi şehitleri anıldı.

Toplam 42 haber.