Kültür Sanat

Ezo Gelin'in acı dolu hikayesi Ezo Gelin’in acı dolu hikayesi
Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor
Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak
Gaziantep Harbi'ni belgelerle göz önüne seriyor Gaziantep Harbi’ni belgelerle göz önüne seriyor
Bu oyuncak 300 yıllık Bu oyuncak 300 yıllık
'Duvarda elek mi olur' türküsündeki elekler duvarda sergileniyor “Duvarda elek mi olur” türküsündeki elekler duvarda sergileniyor
Antep savunmasında yaşananlar hatırlatılacak Antep savunmasında yaşananlar hatırlatılacak
Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi ziyarete açıldı Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi ziyarete açıldı
Gaziantep esnafının geçmişine ışık tutacak kitap Gaziantep esnafının geçmişine ışık tutacak kitap
4. Murat'ın içtiği kahve tescillendi 4. Murat’ın içtiği kahve tescillendi
RTÜK'ten Netflix açıklaması RTÜK'ten Netflix açıklaması
Halk Ozanı Muharrem Ertaş, ölüm yıldönümünde dualarla anıldı Halk Ozanı Muharrem Ertaş, ölüm yıldönümünde dualarla anıldı
40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı 40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı
Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor
Ben Antep'im filmine ödül Ben Antep’im filmine ödül
Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak
Ezo Gelin çorbasına tescillendi Ezo Gelin çorbasına tescillendi
Kültür Sanat Haberleri

Ezo Gelin’in acı dolu hikayesi

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde 1909 yılında doğan ve Ezo Gelin olarak bilinen Zöhre Bozgeyik'in acı dolu hikayesi, mezarı başındaki yazıtta anlatılıyor.

Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor

Hayat hikayesiyle dillere destan olan Ezo Gelin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde kadınların elinde yeniden destanlaşıyor. Yörede yaşayan kadınlar, Oğuzeli Kaymakamlığı, Oğuzeli Belediyesi, İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği açılan kursta Ezo Gelin Bebekleri yapıyor.

Gaziantep, Türkiye birinciliğini koruyor

Gaziantep mutfağıyla özdeşleşmiş lezzetlerinden Gaziantep Küşleme Kebabı, Gaziantep Malhıtalı(Mercimekli) Köftesi ve Gaziantep Öz Çorba'nın coğrafi işaret tescil belgesi onaylandı.

Altın Baklava Film Festivali heyecanı başladı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) ev sahipliğini yaptığı, belgesel ve kurmaca kategorilerinde filmlerin yarışacağı; 'Altın Baklava Film Akademisi VI. Uluslararası Öğrenci Film Festivali' için geri sayım başladı. Festivale başvurular 1 Mart 2021 tarihine kadar kabul edilecek.

Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak

Antep'e 'Gazilik' unvanı verilişi, yüzüncü yılında Ankara'daki Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Binası'nda düzenlenecek etkinliklerle tekrar canlandırılacak.

Gaziantep Harbi’ni belgelerle göz önüne seriyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GAZİKÜLTÜR A.Ş. Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından 100'üncü yılında kaleme alınan 'Gazi Ayıntab'a Selam' adlı kitap yayımlandı.

Bu oyuncak 300 yıllık

Orta Asya'da yapıldığı tahmin edilen 300 yıllık tahta oyuncak, Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesinde sergileniyor.

“Duvarda elek mi olur” türküsündeki elekler duvarda sergileniyor

Dillere dolanan Duvarda elek mi olur türküsüne konu olan ve ekmek elemede kullanılan elekler, Gaziantep'teki Emine Göğüş Mutfak müzesi'nin duvarlarında sergileniyor.

Antep savunmasında yaşananlar hatırlatılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep'in Kurtuluşunun 100'üncü yılında her ay mücadelenin önemli dönüm noktalarını konu alacak Ayıntab Haberleri'nin ilk sayısını yayınladı. Bu ayki sayının konusu Antep Savunması'nın ilk kıvılcımını yakan Şehitkamil oldu.

Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi ziyarete açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Antep Savunması'nın her anını gözler önüne seren 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi ziyarete açıldı. Müzeyi ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 'Çocuklarımıza güzel bir Türkiye ve Gaziantep bırakmak için atalarımızdan aldığımız ruh ve güçle çalışıyoruz' dedi.

Gaziantep esnafının geçmişine ışık tutacak kitap

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gazikültür A.Ş., Prof. Dr. Zeynel Özlü tarafından kaleme alınan 'Yıkılmış Bir Şehri İnşa ve İhya Edenler-Cumhuriyet'in İlk Yıllarında Gaziantep'te Esnaf ve Tüccar Aileler' adlı kitabı yayımladı.

4. Murat’ın içtiği kahve tescillendi

Osmanlı sultanlarından 4. Murat'ın Bağdat seferi dönüşü uğradığı Gaziantep'teki Tahmis kahvesinde dinlenirken içtiği Menengiç Kahvesi, Türk Patent ve Marka Kurumunca Gaziantep adına tescillendi.

RTÜK'ten Netflix açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu: Netflix'in Üst Kurulumuzdan lisansını almasından sonra İstanbul'da ofis açma düşüncesinin de çok yerinde bir karar olduğunu ifade etmek isterim. Netflix'in Türkiye'ye duyduğu güveni gösteren bu karar, inanıyorum ki hem ülke ekonomisine hem de yayıncılık dünyasına büyük katkılar sunacaktır.

Halk Ozanı Muharrem Ertaş, ölüm yıldönümünde dualarla anıldı

Halk ozanı Muharrem Ertaş, Kırşehir'deki mezarı ve evinin önünde düzenlenen etkinlikle ölüm yıl dönümünde anıldı.

40 yıl önce yapılan cami 6 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı

Gaziantep'in Araban ilçesinde 1980 yılında mahallelinin desteği ile yaptırılan Ziyaret Camii, 6 yıl aradan sonra yapılan bakım ve onarım çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

Gaziantep''in bir ürünü daha tescillendi

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezleri arasında bulunan 'Nar Ekşisi' Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret (Geleneksel Ürün Adı) alarak, Oğuzeli adına tescillendi.

Minik piyanist, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı anı bekliyor

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST'te çaldığı piyanoyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan beğeni alan ve Beştepe'ye davet edilen 2. sınıf öğrencisi Hamit Erdem Özpolat, Cumhurbaşkanıyla buluşacağı günü bekliyor.

Ben Antep’im filmine ödül

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iki ödülü birden aldı. Tarihi Kentler Birliği (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmaları'nda 'Sabun Hanı Projesi' uygulama ödülünü alırken 'Ben Antep'im' tanıtım filmi Uluslararası Hırvatistan Turizm Filmleri Festivali'nde en iyi şehir tanıtımı ödülünü kazandı.

Gaziantepliler TÜBİTAK kitapları ile buluşacak

Şahinbey Belediyesi 'Gaziantep TÜBİTAK Kitapları ile Buluşuyor' etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Toplam 56 haber.