Kültür Sanat

Hazreti Ukkaşe türbesinin restorasyonunda sona yaklaşıldı Hazreti Ukkaşe türbesinin restorasyonunda sona yaklaşıldı
Şehir tiyatrosu için başvurular başladı Şehir tiyatrosu için başvurular başladı
Gaziler Mahallesi pazar yeri ve kütüphane için gün sayıyor Gaziler Mahallesi pazar yeri ve kütüphane için gün sayıyor
İçli köftenin haşlanmışı mı kızartılmışı mı tartışmalarına uzmanı son noktayı koydu İçli köftenin haşlanmışı mı kızartılmışı mı tartışmalarına uzmanı son noktayı koydu
Sadece Ramazan ayında yapılıyor, talep yağıyor Sadece Ramazan ayında yapılıyor, talep yağıyor
Çocukları geçmişe doğru yolculuğa götüren müze Çocukları geçmişe doğru yolculuğa götüren müze
Şehitler Şahinbey'de anıldı Şehitler Şahinbey’de anıldı
Analı kızlı ses yarışması ödül töreni düzenlendi Analı kızlı ses yarışması ödül töreni düzenlendi
Askıda kalan yüz yıllık kanlı aşk mektubu Askıda kalan yüz yıllık kanlı aşk mektubu
Antep Savunmasının en önemli eserleri tanıtıldı Antep Savunmasının en önemli eserleri tanıtıldı
Ezo Gelin'in acı dolu hikayesi Ezo Gelin’in acı dolu hikayesi
Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor
Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak
Gaziantep Harbi'ni belgelerle göz önüne seriyor Gaziantep Harbi’ni belgelerle göz önüne seriyor
Kültür Sanat Haberleri

Karkamış Antik Kenti’nden kaçırılan eserler 91 yıl sonra Gaziantep'e getirildi

Gaziantep'te Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Karkamış Antik Kenti'nden 91 yıl önce kaçırılan tarihi eserler anavatanlarına döndü.1930'da kaçırılmaya çalışıldığı esnada yakalanarak Ankara'ya götürülen eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gaziantep'e getirildi. Eserler Gaziantep Arkeoloji Müzesinde Karkamış Antik Kenti sergisiyle sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Hazreti Ukkaşe türbesinin restorasyonunda sona yaklaşıldı

Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde bulunan Hazreti Ukkaşe türbesinde 4 yıldır süren restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarında sona gelindi. Projeye son noktayı koymak üzere olduklarını aktaran proje sorumlusu Levent Arıkan, türbeyi Ukkaşe Hazretlerine yakışacak şekilde tekrardan inşa ettiklerini söyledi.

Şehir tiyatrosu için başvurular başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Şehir Tiyatrosu'nda görev yapacak sözleşmeli aktör, aktris, dramaturg, ses ve ışık tasarımcısı için başvurular başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinden yapılacak başvurular için son gün 21 Mayıs olarak belirlendi.

Gaziler Mahallesi pazar yeri ve kütüphane için gün sayıyor

Şehitkamil Belediyesi, Gaziler Mahallesi'nde öğrencilerin ve mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına bir adet kütüphane ile 1 adet pazar yeri inşa ediyor. Kısa süre sonra tamamlanması hedeflenen yatırımlar, mahalle sakinlerinin önemli ihtiyaçlarını karşılayacak.

İçli köftenin haşlanmışı mı kızartılmışı mı tartışmalarına uzmanı son noktayı koydu

Restoran işletmecisi, Öğretim Görevlisi ve Yemek Yazarı Tahir Tekin Öztan, içli köftenin lezzetinin püf noktalarını açıklayarak, içli köftenin haşlanmışı mı yoksa kızartılmışı mı tartışmalarına da son noktayı koydu.

Sadece Ramazan ayında yapılıyor, talep yağıyor

Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Ramazan kahkesi tezgahtaki yerini alırken, ustalar yoğun talebe yetişmekte zorlanıyor.

Zeugma Mozaik Müzesi’nin 2021 hedefi 500 bin ziyaretçi

500 bin turist hedefi 2020 yılında pandemiye takılan Zeugma Mozaik Müzesi 2021'de 500 bin turist ağırlamayı bekliyor. 2021'de 2020'nin telafisini yapacaklarını söyleyen Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, müzenin ziyaretçi yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirtti.

Korona virüse özel türkü

Gaziantepli yerel sanatçı Faruk Lök, dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan korona virüse özel türkü besteledi. Gaziantepli sanatçının müzisyen arkadaşları ile birlikte seslendirdiği 'Kıran girsin' türküsü sosyal medyada da ilgi görüyor.

Çocukları geçmişe doğru yolculuğa götüren müze

1700'lü yıllardan 1990'lı yıllara ait 700 takım oyuncak, 8 galeri ve mağarasıyla çocukları asırlar öncesine doğru yolculuğa çıkartan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesinde, normalleşmeyle beraber ziyaretçi sayısında artışlar yaşanmaya başladı.

Şehitler Şahinbey’de anıldı

Şahinbey Belediyesi, Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıl dönümünde şehitlerimizi dualarla ve çeşitli etkinliklerle andı.

Analı kızlı ses yarışması ödül töreni düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'yle Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Analı Kızlı Ses Yarışması için ödül töreni düzenlendi.

Kutnu kumaşı el tezgahlarında gelecek nesillere aktarılıyor

Nurel Enver Taner Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde kurulan kutnu dokuma atölyesinde Gaziantep'in coğrafi işaretli ürünü kutnu kumaşı gelecek nesillere aktarılıyor.

Askıda kalan yüz yıllık kanlı aşk mektubu

Gaziantep Panorama 25 Aralık Müzesinde sergilenen ve Antep savunmasında şehit olan Maraşlı Hüseyin'in nişanlısına yazdığı kanlı mektup ve bir tutam saçın hikayesi ziyaretçileri hüzünlendiriyor.

Antep Savunmasının en önemli eserleri tanıtıldı

Şehitkamil Belediyesi tarafından hizmete sunulan Antep Savunmasının önemli kaynakları olan Gaziantep Savunması, Ayıntab Amerikan Koleji Son Başkanın Hatıraları ve Arkeolojik çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi eserlerinin kitap lansmanları yapıldı.

Ezo Gelin’in acı dolu hikayesi

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde 1909 yılında doğan ve Ezo Gelin olarak bilinen Zöhre Bozgeyik'in acı dolu hikayesi, mezarı başındaki yazıtta anlatılıyor.

Dillere destan olan Ezo Gelin kadınların elinde yeniden destanlaşıyor

Hayat hikayesiyle dillere destan olan Ezo Gelin Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde kadınların elinde yeniden destanlaşıyor. Yörede yaşayan kadınlar, Oğuzeli Kaymakamlığı, Oğuzeli Belediyesi, İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği açılan kursta Ezo Gelin Bebekleri yapıyor.

Gaziantep, Türkiye birinciliğini koruyor

Gaziantep mutfağıyla özdeşleşmiş lezzetlerinden Gaziantep Küşleme Kebabı, Gaziantep Malhıtalı(Mercimekli) Köftesi ve Gaziantep Öz Çorba'nın coğrafi işaret tescil belgesi onaylandı.

Altın Baklava Film Festivali heyecanı başladı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) ev sahipliğini yaptığı, belgesel ve kurmaca kategorilerinde filmlerin yarışacağı; 'Altın Baklava Film Akademisi VI. Uluslararası Öğrenci Film Festivali' için geri sayım başladı. Festivale başvurular 1 Mart 2021 tarihine kadar kabul edilecek.

Gazilik ünvanının verilişi ilk meclis binasında kutlanacak

Antep'e 'Gazilik' unvanı verilişi, yüzüncü yılında Ankara'daki Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Binası'nda düzenlenecek etkinliklerle tekrar canlandırılacak.

Toplam 70 haber.